Prof. dr hab. Alfred Jahn
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 1 kwietnia 1999 r. zmarł prof. dr hab. Alfred Jahn, urodzony 22 kwietnia 1915 roku we Lwowie, geograf i badacz polarny, wybitny uczony o światowej sławie, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego i jego wieloletni rektor, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, były dyrektor Instytutu Geograficznego i kierownik Zakładu Geomorfologii, członek Komitetu Nauk Geograficznych, Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich, Komitetu Badań Czwartorzędu i Komitetu Badań Polarnych PAN; organizator i uczestnik wypraw polarnych na Grenlandię, Spitsbergen, Alaskę i Syberię; były prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Geograficznego, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Geologicznego i wielu innych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych; redaktor "Czasopisma Geograficznego"; przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Panoramy Racławickiej. Honorowy Obywatel Wrocławia, laureat Nagrody Państwowej, Nagrody m. Wrocławia i Nagrody Prasy Dolnośląskiej. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy I kl. i innymi odznaczeniami państwowymi i regionalnymi. Nauka polska i Uniwersytet Wrocławski tracą w osobie Profesora wybitnego uczonego i organizatora badań bez reszty oddanego nauce, a społeczność akademicka i środowisko geografów wielkiego Mistrza i Nauczyciela, Człowieka prawego i szlachetnego, gorącego patriotę.
Rektor i Senat Uniwersytetu Wrocławskiego
Dziekan i Rada Wydziału Nauk Przyrodniczych
Dyrektor i pracownicy Instytutu Geograficznego
Dr Andrzej Martini
14 grudnia 1998 r. zmarł nagle w Koszalinie nasz Kolega Dr Andrzej Martini. Andrzej urodził się 16 sierpnia 1940 r. w Dublanach k. Lwowa. Od 1945 r. mieszkał we Wrocławiu, w latach 1958-1963 studiował geografię na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym doktoryzował się w 1977 r. u prof. dr hab. Alfreda Jahna. Od 1963 r. pracował w Instytucie Geograficznym UWr. kolejno na stanowiskach asystenta, starszego asystenta i adiunkta w Zakładzie Geomorfologii. W 1996 r. przeniósł się do Koszalina, podejmując pracę naukową i dydaktyczną na tamtejszej politechnice. W ciągu ponad trzydziestu lat pracy na Uniwersytecie Wrocławskim dał się poznać jako utalentowany pracownik naukowy i wykładowca z cenionym w świecie dorobkiem w zakresie geomorfologii eksperymentalnej i peryglacjalnej. Uczestniczył w wyprawach polarnych na Spitsbergen. Był powszechnie lubiany przez kolegów, a zwłaszcza przez studentów, dla których prowadził wykłady monograficzne oraz ćwiczenia terenowe i wycieczki naukowe w Tatry i Sudety.
J. Cz.
Publikacje |
Nota biograficzna (jpg) |
Wspomnienie w Piśmie Politechn. KoszalińskiejAndrzej Martini (1940-1998) / Jerzy Pereyma // Biuletyn Polarny. - Nr 7 (1999), s. 62-63.
Dr Henryk Chmal
Dnia 21 czerwca 2018 roku odszedł od nas po ciężkiej chorobie, w wieku 69 lat Dr Henryk Chmal geomorfolog, starszy wykładowca w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego. Badacz Sudetów, Śląska i Spitsbergenu. Człowiek dociekliwy i krytyczny wobec świata. Wychowawca kilku pokoleń studentów.
Dr Janusz Czerwiński
30 listopada 2018 roku w wieku 82 lat zmarł nagle
dr Janusz Czerwiński wieloletni nauczyciel akademicki w Zakładzie Geomorfologii Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów, autor podręczników akademickich i przewodników turystycznych, wybitny znawca Dolnego Śląska, działacz ruchu akademickiego.
Odszedł nasz Przyjaciel, człowiek rozległych horyzontów i wielkiej wiedzy, zawsze serdecznie odnoszący się do współpracowników i studentów.
Wspomnienie o Januszu Czerwińskim -
"Na szlaku" e-148(344) |
Bibliografia
Doc. Hieronim Piasecki
Biogram oprac. J. Czerwiński, J. Klementowski,
Czas. Geogr. 64(3-4)
[← Do poprzedniej strony] [Aktualizacja: 2021-02-05]